
Czy porowatość włosów wpływa na sposób pielęgnacji?
Porowatość to ważna właściwość włosów, która wpływa na dobór odpowiednich kosmetyków i sposobów pielęgnacji. Nie każda odżywka wniknie do struktury włosa, jeśli nie będzie dobrze dopasowana.
Włosy wysoko porowate trudno jest dobrze nawilżyć. Możesz stosować odżywki, maski czy olejki, a mimo wszystko mieć z tym problem. Nie ma skutecznego środka na włosy porowate, ale po prostu pamiętaj, że każde włosy powinny być traktowane w sposób indywidualny. Każdy kosmetyk do ich mycia, pielęgnacji oraz stylizacji należy dobrać starannie.
Co to jest porowatość włosów?
Jednym ze sposobów klasyfikacji włosów jest ich porowatość. Może być kluczowa podczas ustalania metod ich pielęgnacji. Dobór preparatów pod względem zawartych w nich składników zależy od tego, jak są rozmieszczone łuski włosa i czy bardzo odstają one od kory.
Z porowatością włosów wiąże się też ich kondycja. Łuski powinny być zwarte i tak jest w przypadku włosów zdrowych. Jeśli jednak są rozchylone, oznacza to, że włosy są słabe i zniszczone.
Włosy mogą mieć podwyższoną porowatość z powodu źle dobranych kosmetyków i zabiegów fryzjerskich. Mogą też być efektem niewłaściwej pielęgnacji i nieodpowiedniej ochrony. Może też zdarzyć się, że po prostu są wysokoporowate i jest to uwarunkowane genetycznie. Prawdopodobnie Twoi przodkowie mieli podobny problem, czyli mieli nieregularnie rozmieszczone łuski. Te z kolei odstają od kory włosa i są podatne na zmiany temperatury i wilgotności powietrza.
Naturalne kosmetyki to podstawa
Do włosów wymagających regeneracji, wysokoporowatcyh, stosuj kosmetyki oparte na naturalnych składnikach. Myj włosy delikatnym szamponem. Do ich oczyszczania i pielęgnacji nie stosuj produktów zawierających sylikony. Unikaj preparatów, które mają w składzie silne detergenty.
Olejowanie włosów jako podstawa pielęgnacji włosów porowatych
Jak wspomnieliśmy, w przypadku włosów charakteryzujących się wysoką porowatością, kluczowe znaczenie ma ich nawilżanie. Jednym ze wskazanych w ich przypadku zabiegów jest olejowanie. Włosy wysokoporowate dobrze chłoną m.in. olej lniany, słonecznikowy, z nasion czarnuszki, konopny, z pestek winogron, z awokado, z wiesiołka czy też olej z pestek malin.
Rytuał ten warto wykonywać około dwóch godzin przed myciem, zwykle raz albo dwa razy w tygodniu. Włosy wysokoporowate zwykle potrzebują częściej takiej kuracji niż włosy niskoporowate. Dodatkowo, po każdym olejowaniu, zastosuj odżywczą i nawilżającą maskę do włosów.