Leczenie haluksów – sprawdzone domowe metody
Wśród domowych metod na haluksy, jest wiele sposobów, które mogą pomóc podczas bólu. Są to m.in. masaże, okłady czy kąpiele stóp, a także różne preparaty i aparaty. Które metody są jednak skuteczne?
Co to są haluksy i jak z nimi walczyć?
Haluksy to narośle guzowate, które mogą powstać u podstawy dużego palca u stopy. Jeśli struktury kostne w przedniej części stopy zmieniają swoje położenie, efektem mogą być właśnie bolesne deformacje w postaci haluksów. Efektem jest mianowicie podciąganie czubka palca do boku, co zmusza staw do koślawego ustawienia. Przyczyny ich powstawania są różne – m.in. wady ustawienia i budowy stopy, ale też deformacje wrodzone, noszenie zbyt ciasnego obuwia lub wysokich obcasów to jedne z możliwych przyczyn tworzenia się tej patologii.
Haluksy wyglądają bardzo nieestetycznie, poza tym są bolesne i ciężko jest znaleźć odpowiednie obuwie. Leczenie haluksów nie jest proste, bo nie ma jednej skutecznej metody, by je pokonać. Jest wiele sposobów domowych, które najpierw warto wypróbować. Wybrane z nich polecamy poniżej. Można też zdecydować się na operację, ale daje ona jedynie tymczasowy efekt.
Haluksy – leczenie domowe
Kąpiele i maści. Można też moczyć nogi w wodzie z solą angielską, która ma właściwości zmiękczające i przeciwzapalne. Do ciepłej wody dodaj kilka łyżek soli i wymieszaj, a potem wymoczy stopy przez około 20 minut. Kąpiel może złagodzić ból. Popularnością cieszą się też maści.
Masaże. Mogą pomóc w różnych dolegliwościach bólowych, również w przypadku haluksów. W wyniku masażu dochodzi do usprawnienia krążenia krwi i szybszego złagodzenia stanu zapalnego. Cały zabieg powinien trwać około 15 minut.
Połóż stopę na przeciwległym kolanie, sięgnij po balsam do masażu i wykonuj tzw. „przegłaskiwanie” palucha od palców do pięty po wewnętrznej krawędzi stopy. Później kciukami wykonuj symetryczne rozcieranie w przeciwnym kierunku. Na koniec spróbuj chwycić paluch między kciuk a palce i delikatnie zataczaj kółka na przemian z rozciąganiem.
Napar z liści laurowych. Może też pomóc napar z wody i liści laurowych. Pokrusz ok. 15 g liści i zalej gorącą wodą (400 ml). Wywar spożywa przez około 8 tygodni, by usunąć nadmiar szkodliwych substancji z organizmu i złagodzić ból. Jednak w nadmiarze może być toksyczny.
Jodyna. Jak leczyć haluksy w domu? Innym sposobem na zmiękczenie zgrubień i złagodzenie objawów bólowych jest użycie jodyny. Jodyna ma działanie zmiękczające i przeciwzapalne. Do przygotowania roztworu potrzebna jest łyżka tego płynu oraz dwie tabletki aspiryny. Miksturę należy przenieść na kompres i okryć nim starannie paluch na kilka godzin.
Kliny i osłony. Co na haluksy poza tym warto wypróbować? Przed poważnymi konsekwencjami i operacją może też uchronić wczesne zastosowanie separatorów z miękkiego i elastycznego silikonu, które można nosić cały dzień. Dopasowują się one do stopy i gwarantują prawidłowe ułożenie palców. Są też kliny z osłoną z dzianiny, które łagodzą dyskomfort spowodowany tarciem między palcami.