
Krzywa C – co to jest i jak ją zbudować?
Krzywa C to delikatna wypukłość w miejscu, w którym paznokieć najwięcej pracuje. Budowa krzywej C na paznokciach nie jest niczym trudnym i wymagającym specjalnych umiejętności. Poniżej przygotowaliśmy dla Was garść porad.
Krzywa C – paznokcie i ich nadbudowa
Na początku wymieńmy elementy każdego paznokcia, który wymaga użycia bazy budującej lub innego produkty, który pozwoli go nadbudować. Można to zrobić również żelem budującym czy akrylożelem. Będzie to linia włosa, krawędzie boczne, tunel, punkt stresu i właśnie krzywa C, o której chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć.
Dlaczego to wszystko ma w ogóle znaczenie? Otóż krzywa C na paznokciach poprawia ich odporność na ew. uszkodzenia jak pęknięcia czy złamania. Z kolei odpowiedni kształt decyduje o kondycji oraz trwałości paznokci.
Dlaczego krzywa C jest tak istotna?
Wykonanie krzywej C nie należy do najprostszych, ale też nie wymaga ogromnych umiejętności czy doświadczenia. Po prostu zalecana jest praktyka, by nauczyć się wykonywać ten zabieg bez problemu. Dzięki niemu banalnie proste będzie z kolei uzyskanie prawidłowego kształtu paznokci, co – jak już wspomnieliśmy – wzmocni je i wpłynie na trwałość stylizacji. Jej budowa jest wymagana w przypadku kruchej i łamliwej, podatnej na uszkodzenia płytki.
Jak zrobić krzywą C?
Jak wygląda krzywa C, jak ją wykonać i od czego zacząć? Krzywą C można zauważyć, gdy spojrzymy od przodu na paznokieć. Wyróżniamy dwie krzywe – wewnętrzną i zewnętrzną. Krzywa zewnętrzna to warstwa, którą piłujemy, a wewnętrzna to masa, którą aplikujemy na szablon. Kluczem do sukcesu jest to, by były one względem siebie równoległe. Dzięki temu stworzymy odporny na pęknięcia i ładny paznokieć.
Krzywa C na paznokciach nie jest jedynym ważnym miejscem. Zwróć też uwagę na tzw. punkt stresu. Znajduje się on na naturalnej płytce, na wysokości 1/3 paznokcia. W tym miejscu warto nałożyć więcej masy, by powstała niewielka górka (tzw. apeks). Dzięki temu zapewnimy całemu paznokciowi stabilność.
Budowanie krzywej C krok po kroku
Budowa krzywej C wymaga użycia odpowiednich produktów. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej ilości bazy budującej, akrylożelu albo żelu budującego oraz właściwe rozprowadzenie wybranego produktu.
Zacznij od podziału paznokci na trzy równe części: pierwsza będzie przy skórkach, druga to najwyższy punkt przedłużanego paznokcia, a trzecia część to część schodząca. To tu będziemy zmieniać grubość paznokcia.
Następnie przygotuj płytkę standardowo jak przy każdym manicure hybrydowym. Użyj cleanera do odtłuszczenia płytki, patyczkiem odsuń nieestetyczne skórki, nadaj paznokciom wybrany kształt. Teraz nałóż cienką warstwę bazy, po czym utwardź ją w lampie.
Starannie wytnij szablon i połóż go pod pod paznokciem, nałóż bazę budującą, żel budujący lub akrylożel i modeluj szkielet. Nanieś kolejną warstwę preparatu na środek paznokcia i rozprowadź go na boki i wolny brzeg, a potem utwardź. Sięgnij po pilnik o gradacji 100/180 i nadbudowaną płytkę opiłuj wedle swoich preferencji, oczyść starannie i wygładź bloczkiem polerskim.
Na koniec raz jeszcze zastosuj cleaner i zacznij wykonywać manicure wybraną metodą, np. hybrydową. Możesz też nanieść już jedynie top, a potem nawilżającą oliwkę do paznokci.