Pulsoksymetr – jak działa i jak go używać?
Kalendarz sty 5, 2024

Pulsoksymetr – jak działa i jak go używać?

Pulsoksymetr to urządzenie służące do pomiaru poziomu natlenowania krwi. Jest powszechnie używane w placówkach medycznych, ale ostatnio zyskuje popularność także poza nimi – między innymi w warunkach domowych.

 

 

Pulsoksymetr – do czego służy?


Pulsoksymetr – napalcowy albo nadgarstkowy – to urządzenie elektroniczne służące do pomiaru saturacji krwi, a także pulsu, czyli częstotliwości pracy serca pacjentów w każdym wieku – od noworodków po seniorów. U dzieci zwykle są to opaski z czujnikiem, które pozwalają na ciągły pomiar temperatury ciała.


Pulsoksymetry stacjonarne są wykorzystywane przede wszystkim w placówkach medycznych – szpitalach, klinikach – na oddziałach ratunkowych oraz intensywnej terapii, domach opieki, na salach operacyjnych oraz w karetkach pogotowia. Pomagają w kontrolowaniu stanu pacjenta i monitorowaniu go na bieżąco, na przykład po zakończeniu znieczulenia ogólnego.


Ich zaletą jest między innymi prostota działania i szybki odczyt, dlatego urządzenie to zyskuje coraz większą popularność i jest wykorzystywane także w domowych warunkach. Do zastosowań profesjonalnych służą większe modele, mające też więcej funkcji, a do domu – niewielkie napalcowe urządzenia.


Pulsoksymetr – działanie


Zastanawiasz się, jak działa pulsoksymetr? Ten niewielki sprzęt działa na zasadzie pulsoksymetrii – emitowaniu światła o różnej długości fali 660 nm (światło czerwone) oraz 940 nm (światło podczerwone). Oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (jest on podawany w procentach). Pulsoksymetria wykorzystuje dodatkowo obecność pulsacyjnego sygnału, wytwarzanego w palcu przez krew tętniczą. Bardziej zaawansowane modele mogą też badać stopień natlenowania krwi z płatka ucha.


Jak używać pulsometru?


Pulsoksymetry napalcowe przydadzą się osobom cierpiącym na przykład na cukrzycę czy nadciśnienie, mającym m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego albo układu oddechowego, osobom starszym z chorobami przewlekłymi, narażonymi na bezdech senny. Wiemy już, że urządzenia można używać w domu, ale trzeba wiedzieć, w jaki sposób.


Pulsoksymetr napalcowy zakłada się paznokciem do góry na palec wskazujący lub środkowy. Podczas pomiaru nie należy się ruszać – jest nieinwazyjny (przez skórę) i bezbolesny. Warto też wiedzieć, że lakier na paznokciu lub tipsy mogą zakłócać pracę urządzenia i pomiar może być niedokładny.


Jak odczytać pulsoksymetr?


Poziom natlenienia hemoglobiny tlenem powinien być na poziomie od 95% do 99% - taki wynik będzie prawidłowy. Wynik może ostrzec przed niedotlenieniem organizmu, które może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w pracy narządów, a także stanowić zagrożenie dla życia.

Ostatnie artykuły

Home
Czarne paznokcie z cyrkoniami – piękna i wyrazista stylizacja
Paznokcie z cyrkoniami to wspaniała i stylowa inspiracje na manicure na wyjątkowe okazje. Przygotowaliśmy garść inspiracji

Czytaj więcej

Home
Kruche i łamliwe – czego brakuje Twoim paznokciom?
Zdrowe paznokcie są gładkie, delikatnie różowe i połyskują. Jeśli rozdwajają się, są kruche i podatne na złamania, musisz je wzmocnić. Zadbaj o ich regenerację, korzystając z różnych kosmetyków oraz zabiegów. Poznaj przyczyny rozdwajających się paznokci. Podpowiadamy, jak wzmocnić łamliwe i kruche paznokcie.

Czytaj więcej

Home
Paznokcie lustrzane – jak wykonać je w domu?
Paznokcie lustrzane, mimo że mają już za sobą szczyt popularności, nadal cieszą się powodzeniem wśród pań, które lubią błysk i efektowne stylizacje. To rodzaj manicure, który rzuca się w oczy. Podpowiadamy, jak zrobić lustrzane paznokcie hybrydowe.

Czytaj więcej

Home
Paznokcie jesienne – najmodniejsze stylizacje tego roku
Jesień to pełnia barw, nie musi być szaro i buro. Możesz przygotować bardzo ciekawe paznokcie – m.in. jak pola lawendy, głęboka zieleń czy złociste liście. Jesienna kolekcja barw zachwyca i daje ogrom możliwości.

Czytaj więcej