Higiena w gabinecie kosmetycznym – o czym powinna pamiętać kosmetyczka?
Kalendarz sty 5, 2024

Higiena w gabinecie kosmetycznym – o czym powinna pamiętać kosmetyczka?

Założenie gabinetu kosmetycznego wiąże się z koniecznością spełnienia licznych warunków – również zadbania o swoje i klientek bezpieczeństwo. Wykonywanie zabiegów wymaga nie tylko umiejętności i przygotowania, ale dobrze przygotowanego miejsca i sterylnych narzędzi. Dowiedz się, jak o to zadbać, a także, jak dezynfekować powierzchnie i narzędzia kosmetyczne.


Higiena w salonie kosmetycznym


Zasady higieny u kosmetyczki, manicurzystki czy fryzjera są podstawą, gdyż każdy właściciel i pracownik salonu ma obowiązek zapewnić klientowi bezpieczeństwo, aby nie narażać go na różne infekcje i bakterie. Sprawdź, co warto wiedzieć o zasadach higieny w gabinecie kosmetycznym.


Podstawowe zasady higieny w gabinecie kosmetycznym


Mycie rąk. Dla utrzymania higieny kluczowe jest regularne mycie rąk. Pracownicy salonu powinni regularnie myć i dezynfekować ręce, a także używać jednorazowych rękawiczek ochronnych. Mycie rąk zapobiega stworzeniu na dłoniach środowiska bakteryjnego oraz pozwala pozbyć się części zarazków. Jednak jedno mycie powinno trwać co najmniej 30 sekund – do mycia rąk trzeba używać ciepłej wody i mydła.


Dezynfekcja rąk. Zasady higieny w gabinecie kosmetycznym obejmują także dezynfekcję rąk, aby usunąć drobnoustroje. Stosuje się zwykle preparaty na bazie alkoholu. Ręce powinno się dezynfekować przed każdym zabiegu oraz po nim.


Rękawiczki ochronne. Higiena w salonie kosmetycznym wymaga też noszenia rękawiczek medycznych. Osłaniają one zarówno osobę wykonującą dane zabiegi, jak i pacjentów. Należy je zakładać w trakcie zabiegów naruszających ciągłość skóry.


Dezynfekcja stanowiska pracy i narzędzi. Trzeba też wiedzieć, jak dezynfekować powierzchnie oraz narzędzia kosmetyczne, by nie stanowiły one zagrożenia. Trzeba wykonać szereg czynności antyseptycznych – przygotować stanowisko pracy (dezynfekcja sprzętów, usuwanie brudnych narzędzi itd.), wyrzucenie materiałów zakaźnych do właściwego pojemnika, przygotowanie nowych narzędzi. Powinny one być wyjęte ze sterylnego opakowania tuż przed użyciem. Ważna jest też sterylizacja – ma ona zabić m.in. drobnoustroje i bakterie.


Jak dezynfekować narzędzia kosmetyczne?


Do dezynfekcji sprzętu i narzędzi służą profesjonalne preparaty, które mają usuwać m.in. bakterie, wirusy, grzyby czy prątki gruźlicy. Dezynfekcja powinna odbywać się w pojemnikach dezynfekcyjnych. Narzędzia należy w całości zanurzyć w środku do dezynfekcji. Po upływie określonego na opakowaniu czasu można je wyjąć, opłukać i starannie wysuszyć. Poza dezynfekcją sprzętu ważne jest regularne dezynfekowanie powierzchni.


Jak dezynfekować powierzchnie?


Powierzchnie powinny być dezynfekowane specjalnymi środkami do dezynfekcji, które mają działanie wirusobójcze. Warto dodać, że preparaty te należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem i wskazówkami producenta.

Ostatnie artykuły

Home
Czarne paznokcie z cyrkoniami – piękna i wyrazista stylizacja
Paznokcie z cyrkoniami to wspaniała i stylowa inspiracje na manicure na wyjątkowe okazje. Przygotowaliśmy garść inspiracji

Czytaj więcej

Home
Kruche i łamliwe – czego brakuje Twoim paznokciom?
Zdrowe paznokcie są gładkie, delikatnie różowe i połyskują. Jeśli rozdwajają się, są kruche i podatne na złamania, musisz je wzmocnić. Zadbaj o ich regenerację, korzystając z różnych kosmetyków oraz zabiegów. Poznaj przyczyny rozdwajających się paznokci. Podpowiadamy, jak wzmocnić łamliwe i kruche paznokcie.

Czytaj więcej

Home
Paznokcie lustrzane – jak wykonać je w domu?
Paznokcie lustrzane, mimo że mają już za sobą szczyt popularności, nadal cieszą się powodzeniem wśród pań, które lubią błysk i efektowne stylizacje. To rodzaj manicure, który rzuca się w oczy. Podpowiadamy, jak zrobić lustrzane paznokcie hybrydowe.

Czytaj więcej

Home
Paznokcie jesienne – najmodniejsze stylizacje tego roku
Jesień to pełnia barw, nie musi być szaro i buro. Możesz przygotować bardzo ciekawe paznokcie – m.in. jak pola lawendy, głęboka zieleń czy złociste liście. Jesienna kolekcja barw zachwyca i daje ogrom możliwości.

Czytaj więcej