
Hybryda w ciąży – bezpieczny sposób na ładne paznokcie
Popularny manicure hybrydowy budzi kontrowersje wśród kobiet w ciąży i na jego temat krąży wiele mitów. Część pań uważa między innymi, że stosowanie lampy UV w ciąży może być niebezpieczne dla dziecka. O paznokcie należy jednak dbać zawsze, a zatem warto wiedzieć, że można decydować się na manicure hybrydowy w ciąży. Trzeba jedynie stosować się do kilku zaleceń.
Gdy jesteśmy w ciąży, paznokcie mogą stać się słabsze lub mocniejsze, podatne na podrażnienia, łamliwe, ale mogą też szybciej rosnąć itd. Dzieje się tak pod wpływem zmian hormonalnych, których skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdyż jest to kwestia indywidualna.
Warto jednak wiedzieć, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania hybrydy ciąży, ale radzimy zwracać uwagę na skład kosmetyków. Jeśli budzi w nas wątpliwości albo nie możemy go dokładnie poznać, lepiej zdecydować się na inny lakier. Warto wiedzieć, że część producentów zamieszcza dokładne informacje na swojej stronie internetowej.
Zadbane paznokcie w ciąży
Najpierw należy zadbać o zniszczone paznokcie, czyli trzeba zregenerować płytkę i dopiero pomyśleć nad jej pomalowaniem, np. lakierem hybrydowym. Najważniejszy jest dobór bezpiecznych preparatów i używanie wysterylizowanych narzędzi. Mało prawdopodobne jest, aby lakier, który momentalnie zastyga na płytce paznokcia, przeniknął do płodu, mimo to wiele przyszłych mam woli nie ryzykować.
U niektórych kobiet po wykonaniu hybrydy pojawia się reakcja alergiczna. Stosunkowo często uczulenie jest jednak wywołane z powodu niewłaściwie przygotowanych do zabiegu skórek. Lakier dostaje się pod skórę, co powoduje podrażnienie, dlatego też zalecamy wykonywać manicure w profesjonalnym salonie. Warto też wiedzieć, że jest to sygnał, aby zrezygnować z tego zabiegu na czas ciąży, a przede wszystkim z kosmetyków, w których składzie znajdują się szkodliwe substancje, tj. touen, formaldehyd czy też ftalan dibutylu.
Hybrydy w ciąży a dieta
Niektóre panie obawiają się, że gdy przygotowujemy wybrane dania, używamy dłoni, a zatem pomalowane paznokcie mają kontakt z poszczególnymi produktami. Dobrej jakości TOP zabezpiecza lakier przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego, a zatem jest mało prawdopodobne, aby pomalowane paznokcie wpływały na przygotowywane potrawy. Nie należy zatem przesadzać – sporadyczne stosowanie lakierów zawierających te substancje nie jest szkodliwe. Polecamy wybierać lakiery znanych i przebadanych w Europie marek, a unikać lakierów ze znanego chińskiego portalu.
Zmywacz, aceton, lampa UV – co jest zabronione?
Wątpliwości budzi ponadto stosowanie acetonu podczas zdejmowania lakieru hybrydowego u kobiet spodziewających się dziecka. Zwykle usuwa się go acetonem albo preparatem na bazie acetonu, gdyż daje to pewność, że nie uszkodzimy płytki. Będąc w ciąży, można wybierać kosmetyki bez acetonu w składzie, ale nie jest on szkodliwy, gdyż w tak krótkim czasie nie przeniknie do organizmu przyszłego maluszka. Poza tym można ściągać paznokcie hybrydowe profesjonalnie za pomocą frezarki.
Wątpliwości budzi także lampa UV. W ciąży nie powinniśmy korzystać z solarium, ale podczas nakładania hybrydy lampa ledowa UV używana jest kilka razy jedynie przez około 30 sekund. Naświetlanie także nie stanowi zagrożenia dla maluszka. Podczas wykonywania tego zabiegu najczęściej wycinamy też skórki, ale lepiej po prostu je odsuwać przy pomocy patyczka. To bezpieczniejszy sposób, gdyż nie ryzykujemy, że dojdzie do zakażenia. Zalecamy używać profesjonalnych rękawiczek do manicure hybrydowego. Rękawiczki są tak wykonane, aby chronić dłonie przed szkodliwymi promieniami UV, a odsłaniają jedynie paznokcie.
Hybryda w ciąży tuż przed porodem?
Mimo że hybryda jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, niektórzy lekarze zalecają, aby tuż przed terminem porodu zrezygnować z malowania paznokci. Dzięki temu w razie powikłań lekarz będzie mógł ocenić kolor płytki paznokcia, gdyż zmiany mogą sygnalizować zaburzenia. Jednak do monitorowania stanu pacjentki służy specjalistyczny sprzęt medyczny, dlatego też zwykle nie jest to wymóg konieczny.
Warto też pamiętać, że przed żadnym zabiegiem chirurgicznym, głównie pod narkozą, paznokcie nie mogą być pomalowane. Anestezjolog na podstawie koloru palca pod płytką paznokcia jest w stanie ocenić stan pacjenta, a jeśli dochodzi do niedotlenienia, palec pod płytką paznokciową zmienia kolor.