
Wycinanie skórek – przydatne akcesoria
Piękne paznokcie to zasługa nie tylko idealnie wykonanej hybrydy i wysokiej jakości lakieru. Przede wszystkim trzeba regularnie pielęgnować dłonie i paznokcie, a także skórki. Wycinać czy odsuwać – oto dylemat większości pań. Podpowiadamy, jak o nie dbać, a także, jakie akcesoria są najbardziej przydatne.
Skórki rosną, aby chronić macierz paznokcia. Większość pań woli jednak się ich pozbyć, gdyż nie wyglądają estetycznie. Jak usunąć skórki z paznokci? Potrzebne są odpowiednie przyrządy i kosmetyki, m.in. drewniany patyczek do odsuwania skórek lub cążki, preparat do zmiękczania skórek, frezarka oraz radełko do skórek. W salonie kosmetycznym stylistka paznokci wykona ten krótki zabieg za nas, w warunkach domowych musimy zadbać o skórki samodzielnie. Zajmuje to dosłownie kilka minut!
Przydatne akcesoria, czyli co kupić?
Warto skompletować odpowiedni do usuwania lub odsuwania skórek zestaw – nie jest to duży wydatek, wydamy na niego raptem 10 złotych. W koszyku powinno znaleźć się m.in. radełko do paznokci, nożyczki, frezarka, cążki oraz preparaty odżywcze i zmiękczające skórki przy paznokciach.
Czym odsunąć skórki?
Na początku należy opiłować paznokcie na wybrany przez siebie kształt. Jeśli skórki są dość mocno zrośnięte z płytką, a zarazem twarde, warto moczyć palce przez około 2 minuty w wodzie z solami zmiękczającymi. Odpowiednia będzie także woda z mydłem. Moczenie odpowiednio je zmiękczy i ułatwi usuwanie lub odsuwanie skórek, dlatego nie warto pomijać tego etapu pielęgnacji.
Teraz nakładamy na jedną dłoń preparat zmiękczający i czekamy minutę. Następnie należy odsunąć skórki drewnianym patyczkiem. Jeśli jest problem, gdyż są mocno zrośnięte, warto użyć jednak metalowego kopytka.
Jak wycinać skórki?
Skórki można wyciąć cążkami, radełkiem z kopytkiem lub nożyczkami. Niezależnie od wyboru warto przed zabiegiem zastosować płyn do usuwania skórek, gdyż odpowiednio je zmiękczy i ochroni przed popękaniem czy wrastaniem w płytkę paznokciową.
Przydatnym przyrządem są zatem m.in. ostre cążki służące do usuwania skórek. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, pamiętajmy, że wycinamy od prawej do lewej strony. Trzeba wykazać się delikatnością, nie wolno szarpać zarówno ze względu na nasz komfort, jak i jakość wykonania zabiegu. Ostrze powinno delikatnie wejść pod skórkę, wtedy tniemy, odsuwamy ostrze do tyłu, ponownie podjeżdżamy pod skórkę i wycinamy.
Warto wykonać ten ruch kilka razy, aby następnie wyciąć skórki bez uszkodzeń. Cążki do skórek to idealne narzędzie do pielęgnacji, ale nie każda z pań jest jego zwolenniczką. Jeśli czujemy ból, warto zmiękczyć je dodatkowo odpowiednim preparatem – każda z pań ma inną wrażliwość i odporność. Po zabiegu należy jeszcze zebrać wacikiem nadmiar preparatu, odtłuścić płytkę i zastosować oliwkę do pielęgnacji.
Coraz popularniejsza jest też frezarka do skórek. Na co dzień używają jej kosmetyczki, ale warto używać jej też w domu, gdyż jest precyzyjna i szybka – wystarczy urządzenie o mocy poniżej 20W. Trzeba jednak umieć się nią posługiwać, a świetnie usprawnimy zabieg manicure’u oraz pedicure’u. Służy m.in. do usuwania skórek, zrogowaciałej skóry, odcisków, nagniotków itd., a także kształtowania i wygładzania paznokci.
A może radełko do skórek?
Radełko do skórek ma każda profesjonalna manikiurzystka, ale z powodzeniem można posługiwać się nim także w domu. To bardzo praktyczne i wielofunkcyjne narzędzie! Zwykle są to metalowe narzędzia z długą rączką i dwiema końcówkami – wyprofilowanym ostrzem do wycinania oraz tzw. „kopytkiem” służącym do odsuwania. Używając go, można precyzyjne odsunąć albo wyciąć skórki – wedle upodobań. Dzięki niemu skórki nie wrosną w paznokieć ani nie będą zadarte. Efektem będą estetycznie wyglądające paznokcie!
Przed użyciem radełka warto jednak wykonać krótki zabieg pielęgnacyjny – podobnie jak w przypadku cążek lub patyczka. Przed rozpoczęciem zabiegu polecamy zatem zmiękczyć skórki, mocząc dłonie w specjalnym preparacie lub w ciepłej wodzie z sokiem z cytryny i kilkoma kroplami nawilżającego olejku. Wybierając radełko, trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania. Polecamy wykonane ze stali chirurgicznej, gdyż będzie wytrzymałe i łatwe do wysterylizowania. Po zabiegu trzeba wyczyścić wszystkie akcesoria, których użyliśmy, gdyż brudne cążki, radełko czy nożyczki mogą wywołać nawet infekcję.