
S.O.S. na złamany paznokieć!
Złamany paznokieć nie musi oznaczać katastrofy – na szczęście jest kilka sposobów, aby go uratować. Każda z nas co najmniej raz miała taką sytuację – głównie właścicielki długich paznokci. Warto wiedzieć, jak można sobie z tym poradzić. Co najważniejsze, nie trzeba obcinać paznokcia tuż przy skórze. A zatem – jak uratować złamany paznokieć?
Niemiła niespodzianka w postaci niefortunnie pękniętej hybrydy może się przytrafić zawsze, np. tuż przed ważnym wyjściem albo uroczystości. Jednak zniszczony manikiur nie musi oznaczać zepsutego humoru! Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze złamanym, pękniętym lub przerwanym paznokciem, znamy kilka sposobów na jego uratowanie.
Co ważne, nie musisz w popłochu szukać profesjonalnej stylistki czy gabinetu kosmetycznego – są na to również domowe rady! Mimo że zwykle staramy się być ostrożne i starannie dbamy o paznokcie, może dojść do złamania jednego z nich. Nasza pierwsza myśl to obcięcie wszystkich oraz zapuszczenie ich od nowa, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Domowe sposoby na złamany paznokieć
Na złamanym paznokciu można przygotować między innymi łatkę przygotowaną z torebki od herbaty albo gotowego plasterka. Takie zabezpieczenie spełni swoje zadanie nawet w przypadku kobiet prowadzących szybki lub dynamiczny tryb życia.
Paznokieć może się złamać w różnych miejscach, co nigdy nie jest to przyjemne. Jeśli szukasz innej rady, jak naprawić złamany paznokieć, rozważ też zastosowanie kosmetyku z jedwabiem lub przedłużanie hybrydą. Niezależnie od wybranego sposobu, najpierw należy złagodzić dolegliwości złamania – a zdarza się, że bywa ono bolesne. Po zabiegu trzeba też uważać, gdyż paznokieć będzie delikatny i podatny na uszkodzenia.
Plasterek albo łatka z torebki od herbaty
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze złamanym paznokciem przed ważnym spotkaniem czy imprezą, łatka z torebki od herbaty albo specjalny plasterek będą idealne do awaryjnego uratowania paznokcia.
Należy przygotować kilka akcesoriów, m.in. torebkę od herbaty lub specjalny plasterek, klej do paznokci, wykałaczkę, pęsetę lub zapałkę oraz nożyczki. Na początku należy delikatnie spiłować paznokieć i zdjąć z niego lakier, a następnie wyciąć łatkę z torebki od herbaty – powinna być nieco większa niż złamanie. Jeśli wybierzesz plasterek, jest on już w gotowym rozmiarze. Uszkodzone miejsce smarujemy klejem, delikatnie zapałką, pęsetą czy wykałaczką nakładamy na oczyszczone miejsce łatkę i dociskamy. Ważne, aby przykleić ją dokładnie – nie powinny powstać na niej zmarszczki.
Teraz musimy poczekać, aż całość wyschnie, a następnie sprawdzamy, czy pozostały jeszcze jakieś miejsca, które nam przeszkadzają. Jeśli tak, wygładzamy je pilniczkiem i malujemy cały paznokieć bazą – także łatkę, a potem wybrany kolor. Dużą zaletą tej metody jest fakt, że nie trzeba od razu skracać paznokcia, np. przed ważnym spotkaniem czy uroczystością.
Jak uratować złamany paznokieć… jedwabiem?
Zdarza się też, że po prostu mamy dość kruche i łamliwe paznokcie. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką specjalny zestaw, aby wiedzieć, jak uratować złamany paznokieć. W jego skład powinien wejść między innymi delikatny pilniczek, jedwab albo włókno lniane, klej oraz dobrej jakości polerka. Najpierw należy paznokcie wygładzić, następnie na złamanie nałożyć kosmetyk z jedwabiem oraz klej, opcjonalnie odżywkę utwardzającą. Gdy całość wyschnie, pozostaje już tylko wypolerowanie paznokcia i nadanie mu pożądanego kształtu.
Pęknięta hybryda? Jest na to rada!
Co prawda lakiery hybrydowe nie służą do przedłużania paznokci czy ich naprawy, ale jest sposób, aby w sytuacjach kryzysowych odbudować złamany paznokieć właśnie z ich pomocą. Nie jest to często wybierane i wygodne rozwiązanie, ale może pomóc w sytuacjach awaryjnych. Na czym jednak polega taki zabieg?
Po nałożeniu i utwardzeniu bazy pod hybrydę, należy podłożyć pod złamany paznokieć specjalną formę do przedłużania. Na nią – idealnie na miejsce styku z paznokciem – trzeba nałożyć żel wzmacniający i utwardzić efekt. Przy poważnych uszczerbkach może okazać się, że czynność tę będzie trzeba wykonać kilka razy. Na koniec pozostaje opiłowanie pilniczkiem przedłużonego paznokcia, aby nadać mu pożądany kształt.
W przypadku poważnego złamania warto wziąć pod uwagę profesjonalną rekonstrukcję żelem albo akrylem. Wystarczy nieduży fragment płytki paznokcia, aby dzięki specjalnej formie uzyskać piękne, długie i trwałe paznokcie. Polecamy też żele lecznicze, które pomagają w procesie leczenia. Niezależnie od wybranej techniki, warto dbać o pielęgnację dłoni i paznokci, a dla dodatkowej ochrony regularnie stosować także wzmacniającą odżywkę.