
Czy hybryda niszczy paznokcie? Poznaj fakty i mity
Kobiety pokochały hybrydę za piękny połysk, trwałość i wygodę. Zabieg budzi jednak liczne kontrowersje i na temat tego rodzaju manicure krąży wiele mitów. Czy hybryda niszczy paznokcie? Poniżej fakty i mity na ten temat.
Zalety manicure hybrydowego
Świeży i piękny kolor z połyskiem przez 3 tygodnie? To zalety nakładania hybrydy! Przede wszystkim jest trwała i wygodna, daje wspaniały efekt i możliwość dodatkowych zdobień. Na jej punkcie oszalały już rzesze kobiet i rezygnują z tradycyjnego lakieru.
Można też, nie martwiąc się o uszkodzenie paznokci, wykonywać obowiązki domowe, np. zmywanie, pranie itd. Hybryda zapewnia długotrwały i piękny efekt bez poświęcania wiele czasu na zabieg. Szczegóły poniżej.
Bezpieczne lakiery hybrydowe
Hybryda to rodzaj lakieru do paznokci zawierający polimery, który wymaga utwardzenia za pomocą lampy UV lub LED. W ten sposób lakier jest trwały i odporny na odpryskiwanie i ścieranie. Zwykle pojawiają się na nim jedynie drobne zarysowania, ale piękny efekt utrzymuje się ok. 3 tygodni.
Są jednak także przeciwniczki tego zabiegu, które uważają, że jest on szkodliwy dla naszego zdrowia – lakier wywołuje alergię i przesusza płytkę, a lampa naraża je na działanie wysokiej temperatury.
Alergie i podrażnienia
Hybryda nie jest jednak odpowiednia dla każdego – cienka płytka paznokcia jest ważnym przeciwwskazaniem. Jeśli szybko się łamie lub jest rozdwojona, lepiej zrezygnować z zabiegu. Niektórzy mają też uczulenie na hybrydę – swędzenie płytki lub skóry w okolicach nasady to sygnał, aby ją jednak zdjąć.
Ważna jest technika
Co prawda w Internecie jest wiele poradników, jak wykonać manicure hybrydowy, ale czynność ta wymaga wprawy i doświadczenia. W innym przypadku można zniszczyć płytkę i znacznie osłabić kondycję paznokci. Jeśli jednak wykonujemy zabieg profesjonalnie, nie mamy powodów do obaw. Trzeba wiedzieć, jak poprawnie ją wykonać, a także, na czym polega zdejmowanie hybrydy, usuwanie skórek itd.
Lampa – ważny etap manicure hybrydowego
Lampa to jeden z kluczowych elementów hybrydy. Są jednak opinie, że lampy UV mogą uszkodzić paznokieć lub wywołać czerniaka podpłytkowego. Nie ma jednak badań, które by to potwierdzały – stosowanie lampy zgodnie z zaleceniem producenta jest bezpieczne dla macierzy paznokcia. Z kolei promieniowanie lampy jest takie samo jak UVA, które wpływa na naszą skórę przez cały czas. Warto też wiedzieć, że płytka to bloker UV porównywalny do filtra SPF 40.
Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie?
Warto jednak – jak we wszystkim – kierować się zasadą umiaru w częstotliwości wykonywania hybrydy. Zainwestuj w odżywcze serum, wykonaj domową maseczkę nawilżającą z jabłka, ogórka i cytryny albo z siemienia lnianego, a także zrób przerwę od zabiegu. Dobrym pomysłem będzie m.in. manicure japoński oraz wzbogacenie diety o produkty jak ziarna, cenne oleje, dziki ryż, owoce morza i pełne ziarna.